Hokeiści na trawie Warty Poznań z historycznym medalem

Hokeiści na trawie Warty Poznań z historycznym medalem - Zdjęcie główne
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Hokej na trawie Hokeiści na trawie Warty Poznań wywalczyli halowe wicemistrzostwo Polski. W finale, po ciekawym i wyrównanym meczu przegrali z Pomorzaninem Toruń 4:5. To 19. medal Halowych Mistrzostw Polski w historii Warty Poznań, ale pierwszy od 1985 roku.

O ile dla Pomorzaniana Toruń gra o złoty medal halowych mistrzostw Polski nie była czymś nowym, o tyle dla zespołu Warty była sporym wydarzeniem. Ostatni raz o tytuł mistrza kraju w hali poznaniacy grali 42 lata temu (wygrali wówczas w fnale z Pocztowcem).

Spotkanie finałowe lepiej zaczęło się dla Pomorzaniana. W 4. minucie niecelny strzał Arkadiusza Rutkowskiego dobił Marcin Kużba i Warta przegrywała 0:1. Ale jeszcze w tej same kwarcie Zieloni wyrównali. Skutecznie krótki róg wykończył Tomasz Wachowiak. Po 15 minutach był remis.

W drugiej kwarcie poznaniacy mieli zdecydowaną przewagę, bardzo dobrze radzili sobie w ataku pozycyjnym. Tyle, że nie miało to przełożenia na wynik. Zatrzymywał ich świetnie dysponowany bramkarz Pomorzaniana Michał Śliwiński, który bez wątpienia był bohaterem tej części spotkania. Czujny był też goalkiper Warty Marcin Boroniec, który chwilę przed przerwą uchronił swój zespół od straty gola po strzale Wojciecha Rutkowskiego.

Pierwsza połowa ze wskazaniem dla nas. Szkoda tej nieskuteczności, bo stworzyliśmy kilka naprawdę świetnych sytuacji
- przyznał Mateusz Grochal, trener Warty Poznań.

Mało było stałych fragmentów gry, a nawet jeśli się pojawiały, to nie potrafiono zamienić ich na gole. Tak było w trzeciej kwarcie, w której Pomorzanin zmarnował trzy krótkie rogi, Warta jeden. I gdy już wydawało się, że w tej części meczu wynik się nie zmieni, akcję przeprowadzili torunianie. Na prowadzenie 2:1 wyprowadził ich Wojciech Rutkowski.

To dodało skrzydeł podopiecznym trenera Macieja Zielińskiego, którzy na początku ostatniej części spotkania powiększyli prowadzenie. W pierwszej akcji stanął im jeszcze na przeszkodzie Marcin Boroniec, ale przy krótkim rogu i strzale Wojciecha Rutkowskiego był już bezradny. Pomorzanin prowadził 3:1. Zieloni zdecydowali się więc na grę z wycofanym bramkarzem. I to początkowo przyniosło skutek w postaci gola Waldemara Rataja. Drużyna Mateusza Grochala traciła znów tylko jedną bramkę. Tyle, że popełniła dwa błędy i grę bez bramkarza wykorzystał Pomorzanin. Na 4:2 strzelił Rutkowski. Po chwili na 5:2 z karnego trafił Krystian Makowski, Zieloni byli w bardzo trudnej sytuacji, bo do końca były już tylko 3 minuty. Grali jednak do końca, w ostatniej minucie strzelili dwie bramki (Wachowiak i Gumny), ale na więcej nie starczyło już czasu.

Na hali decydują centymetry. W momencie wycofania bramkarza zostawiliśmy trochę za dużo miejsca, nie zabezpieczyliśmy kontry i to odbiło się na wyniku. Oczywiście jadąc na finał liczyliśmy, że wrócimy do Poznania ze złotym medalem i teraz jest trochę w nas rozgoryczenia. Ale jak już emocje opadną, to ten srebrny medal będzie dla nas, jak złoty, bo klub czekał na to 39 lat. A my przecież jesteśmy beniaminkiem tegorocznych rozgrywek. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości chłopaków kończymy na podium

🏑 Mikołaj Gumny 5:4

W meczu o brązowy medal doszło do sporej niespodzianki. Liderujący po rundzie zasadniczej AZS Politechnika Poznańska przegrał z LKS-em Gąsawa 4:8.

Najlepszy strzelec sezonu: Mateusz Hulbój z LKS-u Rogowo (39 bramek)
MVP sezonu: Jakub Janicki LKS Gąsawa