Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym. Poznaniacy w głównych rolach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Warta Poznań.sekcja kajakowa

Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym. Poznaniacy w głównych rolach - Zdjęcie główne
Zobacz
7
zdjęć

Paulina Grzelkiewicz z Warty Poznań wywalczyła dwa tytuły mistrzyni Polski | foto Warta Poznań.sekcja kajakowa

Udostępnij na:
Facebook
Kajakarstwo 12 medali, w tym aż sześć złotych wywalczyli reprezentanci Warty Poznań w Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym, co dało im 2. miejsce w generalnej klasyfikacji klubowej. Jedną z bohaterek regat na jeziorze Raduń w Wałczu była Paulina Grzelkiewicz, która mistrzynią kraju została na dwóch dystansach. Z sukcesami wrócili do Poznania także zawodnicy AZS-u AWF-u, którzy na podium stanęli 9 razy.

Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym zawitały do Wałcza po 30 latach przerwy. W dwudniowych regatach uczestniczyło blisko 370 zawodników z 50 klubów. Główne role odegrali przygotowujący się do startów międzynarodowych reprezentanci Polski, wśród nich zawodnicy sekcji kajakowych poznańskich klubów.

Dwa indywidualne złote medale wywalczyła Paulina Grzelkiewicz. Kanadyjkarka Warty Poznań triumfowała zarówno na krótkim, jak i długim dystansie (C1 3,5 km oraz C1 15,2 km). W obu finałach wyprzedziła na mecie Ewelinę Antos (AZS AWF Poznań). Na tym dłuższym dystansie brązowy medal przypadł Patrycji Szymańskiej, także z AZS-u AWF-u.

Dwa razy na podium, ale na najniższym stopniu stanął klubowy kolega Grzelkiewicz, Eryk Wilga. Ubiegłoroczny młodzieżowy wicemistrz świata w C1 17,7 km brązowe medale wywalczył na dystansach 3,5 oraz 22,2 km. Najlepsi w tych konkurencjach okazali się kanadyjkarze AZS-u Politechniki Opolskiej, Mateusz Zuchora i Mateusza Borgieł.

Wszyscy reprezentanci byli w ścisłej czołówce, czasy też były przyzwoite. Było kolorowo i widowiskowo, a to najważniejsze dla kibiców

- skomentował Mateusz Rynkiewicz, trener reprezentacji Polski w maratonie kajakowym.

W rywalizacji kajakarzy bardzo dobrze wypadł Igor Wyszkowski. Zawodnik AZS-u AWF-u Poznań w osadzie z Aleksandrem Woronkiewiczem został wicemistrzem Polski w K2 29,2 km, a indywidualnie na tym dystansie wywalczył brązowy medal. Do zwycięzcy, Rafała Rososlkiego stracił trzy sekundy. Doświadczony zawodnik  Dojlidy Białystok specjalizuje się w olimpijskiej konkurencji K1 1000 metrów, znakomicie odnalazł się na dłuższych odcinkach. wygrywając nie tylko na 29,2 km, ale także na 3,5 km.

Ostatni raz przepłynąłem maraton w 2014 lub 2015 roku. Na pewno muszę poprawić bieganie, bo to jest moja najsłabsza strona. Nie ukrywajmy, przy prawie 30 kilometrach nie byłbym w stanie samodzielnie przejechać takim tempem. Jeszcze nie myślałem o maratonie w dalszej perspektywie, teraz skupiam się na jak najlepszym przygotowaniu do Mistrzostw Polski w sprincie w Bydgoszczy, gdzie chcę powalczyć w jedynce na 1000 i 5000 metrów

– opowiadał Rafał Rosolski.

W łącznej klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w Maratonie Kajakowym w Wałczu, do której wliczono wyniki zarówno w kategorii seniorów, jak i juniorów oraz juniorów młodszych zwyciężyła Admira Gorzów Wielkopolski z 13 medalami (7 złotych – 5 srebrnych – 1 brązowy) przed Wartą Poznań (6-3-3) i Zawiszą Bydgoszcz (5-1-3). Na siódmym miejscu uplasował się poznański AZS AWF z aż dziewięcioma medalami (2-4-3).

Dla polskich maratończyków kajakowych był to pierwszy start w tym sezonie. Najlepszych czekają niebawem wyjazd na Puchar Świata w Brandenburgii (1-2 czerwca), a także udziały w najważniejszych regatach, czyli Mistrzostwach Europy w Poznaniu (25-28 lipca) i mistrzostwach świata w chorwackim Metkoviciu (19-22 września).