Medale w Pucharze Świata w Tallinie. Znamy kadrę na mistrzostwa Europy GALERIA

Opublikowano: Aktualizacja:
Autor:

Medale w Pucharze Świata w Tallinie. Znamy kadrę na mistrzostwa Europy  GALERIA - Zdjęcie główne
Zobacz
8
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Taekwondo olimpijskie Dwa medale w seniorach, pięć w kategorii junior wywalczyli taekwondziści poznańskich klubów w prestiżowych zawodach Pucharu Świata G2 w Tallinie. Najwięcej powodów do radości miała ekipa AZS-u AWF-u Poznań, która wróciła do Poznania z czterema krążkami. W kategorii +73 kilogramy na podium stanęły aż dwie nasze zawodniczki, Dagmara Haremza (AZS AWF) i Aleksandra Kowalczuk (OŚ AZS).

Zawody Pucharu Świata w Tallinie (President's Cup) to jeden z prestiżowych turniejów zaliczanych do grupy G2. Dla seniorek i seniorów były ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami Europy, a młodzieżowy, juniorzy i kadeci mogli na mistrzostwa Starego Kontynentu wywalczyć kwalifikacje. Stawka była więc wysoka.

W kategorii seniorów najwięcej emocji dostarczyły nam taekwondzistki walczące w kategorii +73 kilogramy. Dagmara Haremza z AZS-u AWF-u Poznań zaczęła od wygranej 2:1 z Chinką Wnzhe Mu. Następnie trafiła na inną reprezentantkę Chin, rozstawioną z Jedynką Lei Xu. I po wspaniałym pojedynku zwyciężyła 2:1. Rywalką w starciu o złoty medal miała być Tania Castineira, ale do pojedynku z Hiszpanką nie doszło.

Po konsultacji z trenerem zdecydowaliśmy zrezygnować z udziału w walce finałowej ze względu na mój stan zdrowia. Lekko podkręciłam kostkę w trakcie walki, a do tego byłam przeziębona. Pomimo tego, jestem bardzo zadowolona ze srebrnego medalu, który jest dla mnie cennym doświadczeniem. W drodze do finału pokonałam zawsze silne Chinki, jedną rozstawioną z numerem jeden. Wracam do Polski zmotywowana do dalszej pracy

- powiedziała Dagmara Haremza w rozmowie ze sportowy-poznan.pl.

W tej kategorii walczyła też Aleksandra Kowalczuk. Taekwondzistka AZS-u Poznań mierzyła się z Hiszpankami. Z Aną Martinez wygrała, ale później musiała uznać wyższość Tanii Castineiry. Skończyła rywalizację z brązowym medalem.

Medale juniorów

Bardzo dobrze walczyli w Tallinie także poznańscy juniorzy. Kolejny złoty medal w zawodach tej rangi wywalczyła Julia Nowak. Zawodniczka Szakala Jeżyce Poznań pokonała kolejno rywalki z: Estonii, Szwecji, Grecji i Holandii i triumfowała w kategorii do 6 kilogramów.

To było kolejne zadanie, które wykonałam optymalnie. Wraz z moim klubowym, a zarazem kadrowym trenerem Andrzejem Bartosiewiczem cieszymy się. Wszystko poszło zgodnie z planem. Czy jestem zadowolona? Tak, jednak potrzebuję już czegoś więcej. Potrzebuję rozwinąć żagiel. Cieszę się, że to jeden z trzech moich ostatnich startów w juniorze
- zdradziła Julia Nowak.

Dwa srebrne medale padły łupem reprezentantek AZS-u AWF-u Poznań, podopiecznych trenera Łukasza Schefflera. Wywalczyły je Matylda Szymczak ( -44 kg) oraz Barbara Strzemkowska (-46 kg).

Na najniższym stopniu podium w kategorii juniorów stanął Nikodem Połczyński z AZS-u poznan.

Kto na mistrzostwa Europy w taekwondo olimpijskim?

Wiadomo już, że na mistrzostwa Europy seniorów, które odbędą się w dniach 9-12 maja w Belgradzie powołano ośmioro reprezentantów Polski, z czego połowa to zawodnicy poznańskich klubów, troje z AZS-u AWF-u i jeden z AZS-u.

• Krystian Haremza (AZS AWF Poznań)
  • Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań)
  • Bartosz Strugliński (AZS AWF Poznań)
  • Aleksandra Kowalczuk (OŚ AZS Poznań)

Prawo startu w belgradzie wywalczyła także Anita Kamińska z AZS-u AWF-u, ale to tegoroczna maturzystka, więc w terminie mistrzostw będzie zdawała egzaminy.